2. rok (sophomore year 2015/2016)

Zůstat přes léto ve škole?

Source: http://www.pbrc.soka.edu/
PBRC logo

Letos jsem se rozhodl, že přes léto zůstanu ve škole. Teda přesněji, budu tady přes měsíc pracovat. Když si tak vzpomenu, jak jsem se na gymplu nemohl dočkat, až ten rok skončí a bude léto, tak se musím pousmát. Druhý rok na univerzitě je za mnou a zase jednou přemýšlím, co to má všechno za význam – proč tu jsem, proč jsem si nakonec vybral mezinárodní vztahy, proč vůbec studovat vysokou školu a navíc tak daleko od rodiny a motherlandu?

Jak už jsem řekl, na střední škole bych si nedokázal představit (bez toho, aby mě někdo násilně nutil), abych sám přes léto dělal něco navíc, teda abych se sám přes léto jak se u nás říká “učil.” O tom, jaký je rozdíl mezi “učením” a “učením” jsem napsal tady, takže to tu nebudu moc rozebírat. Ve čtvrťáku jsem se ale úplně změnil a totéž platí o prváku tady. Nedokážu teď “nicnedělat.” Musím pořád něco číst nebo něco sledovat, nedá mi to, cítím se, jako bych marnil čas. Taky proto jsem se letos rozhodl, že na měsíc (mohl jsem i na celé léto, ale už jsem si naplánoval i další věci) zůstanu a budu pracovat ve výzkumném centru tady na škole, ve kterém pracuji jako part-time research assistant během roku. Teď tu mám full-time pozici, protože ta jedna jediná administrátorka je těhotná a brzo bude mít termín. Tato shoda okolností otevřela tuto pozici pro studenty, kteří by tu přes léto chtěli zůstat. Je to ideální hlavně pro ty mezinárodní, protože je to slušně placené a někdo tu chce přes léto prostě zůstat a vidět Ameriku jinak než jen z knihovny. Navíc tento rok nám tu slevnili letní ubytování na 10 dolarů na den, což je teda ohromná cena, hlavně v této oblasti, kde se s nájmem za 1+1 težko dostanete pod 2000 dolarů na měsíc. Takto tu studenti mohou zůstat ve svých pokojích, kde byli během semestru, a platit okolo 300 dolarů měsíčně. Není v tom jídlo, ale dá se tu vyžít s 200 dolary, když si vaříte.

Budu tu pracovat jak na administraci, tak na výzkumu. Díky tomuto spojení je to full-time (jinak toho přes léto moc není). Hledal jsem si podobné pozice jinde a třeba v Praze jsem našel téměř identickou práci, byla ale neplacená, a tak jsem přirozeně dal přednost práci tady. Tím nejdůležitějším faktorem mého rozhodnutí ale byl fakt, že už tu na jednom projektu dělám a léto je skvělou příležitostí ho dokončit. Pokud všechno půjde jak má, profesoři, kteří tento projekt vedou, mi snad připíšou nějaký ten podíl zmínkou ve výsledné eseji/working paperu, kterým se tento projekt zakončí. To se zase dost hodí, když se někdo hlásí na magistra, hlavně v USA. Každá publikace je velkým plusem.

Ale proč se vůbec honit za nějakou publikací a neužít si léto v klidu doma nebo na cestách. To už je zajímavější téma. Pro mě je to ale dost jednoduché, je to celé takové “dobrodružství.” Nikdy jsem nepomýšlel nad tím, že bych někdy byl profesorem či jednoduše akademikem. Není to nic jednoduchého. Myslím si, že výzkum a ta konečná publikace mě lákají právě proto – chci to okusit. Pokud se mi to zalíbí, budu vědět, že dál se mám orientovat na studium se zaměřením na akademii a koončící doktorátem. Pokud ne, stačí nějaký profesionální magisterský diplom, jako třeba MBA nebo MPP (Public Policy). Nebo stačí i bakalář. No a když je to placené, proč to nezkusit? Je to v rámci mezinárodních vztahů, které jsem si zvolil studovat, protože se zajímám o ekonomii a vládu. Když už nic, může mi to otevřít dveře k různým pozicím ve vládě. Taky si vybudujete dobrý vztah s profesory, kteří na to všechno dohlíží. Jednoduše v tom vidím super výhody, a proto jsem se rozhodl, že se určitě vyplatí zůstat a zkusit to. Jedinou nevýhodou je, že nejsem s rodinou. Je to ale jen jeden měsíc, pak jedu domů. Doma bych takovou příležitost na vysoké možná ani neměl a ta pozice v Praze je stejně daleko od místa, kde bydlím.

Pokud by někoho zajímalo, co to je za výzkum atd., tady je web: PBRC. Pokud máte otázky, určitě pište do komentů! Napsal jsem to rychle během asi 20 minut, tak se omlouvám za případné chyby nebo nejasnosti:)

Cheers!:)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *