3. rok (junior year)

Válka proti spánku

Od malička jsem se nemohl srovnat s tím, že člověk musí spát. Tato fyziologická nepříjemnost mi vždy vadila hlavně protože užírá velký kus každého dne. 24 hodin je už tak málo na to, aby člověk stihl většinu toho, co chce a co musí. Jenže nedá se svítit, tak to prostě je. Když jsem podobné články o spánku četl na studentských webech pár let zpátky, sebevědomě jsem si říkal, že jsou to slaboši. No a teď jsem jeden z nich.

Jsem v začátcích třeťáku a tak si říkám, že takhle už to dál nejde. Těch 8 hodin spánku denně představuje radikální změnu v procesu učení a celkově v náladě a úrovni stresu. Doložím dvěma roky empirických dat! Pokud někdy uslyšíte radu studenta o nutnosti spánku a pak pomyslíte na ten úkol, který musíte dokončit do 8 ráno, jste na tom stejně jako já. Jenže to je bullshit. Pravda, někdy se fakt nedá, ale nesmí to být pořád. Prostě si to musíte naplánovat. Za ty dva roky tady jsem si uvědomil, že nedostatek spánku ohromně limituje porozumnění všemu okolo mě, nejen školnímu materiálu. Spánek je prostě a jednoduše nutný, aby mozek dokázal zpracovat a produkovat kvalitní myšlenky. Když se podívám na eseje napsané ve spěchu a porovnám je s těmi (moc jich není) napsanými bez časového tlaku, rozdíl je nechutný. To stejné na fotbale, tam to bylo nejen v energii, ale hlavně v nedostatku entuziasmu kvůli nedostatku spánku.

Proto opravdu potvrzuji tuto radu: SPĚTE. Nejen studenti, prostě všichni. Článků s radami, jak dobře spát je na internetu víc než dost. Utněte ponocování a PS4 do 2 do rána a radši dejte tělu odpočinek. Promítne se to na vašich výsledcích s okamžitou platností. Jeden můj profesor mi dokonce řekl, že pozná, kdy jsem před hodinou naspal málo a kdy dost!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *