2. rok (sophomore year 2015/2016) Uncategorized

Přijetí do magisterského programu v USA/UK

Před pár dny jsem četl super článek o magisterském studiu v Anglii a USA. Je to vynikající čtení pro ty, co se chystají studovat v jedné z těchto zemí. Když jsem ten článek ale četl, našel jsem několik nesrovnalostí. Řekl jsem si, že pro ty, kteří se opravdu rozhodují se na magisterské studium do Anglie či USA přihlásit stojí za to těch pár nejasností vysvětlit.

Hned první věc je porovnání Master of Arts (MA) a Master of Sciences (MSc). V tom článku se píše, že “MA (Master of Arts)…pokrývá hlavní humanitní obory a některé oblasti sociálních věd. Jeho obdobou je MSc (Master of Science), který obdrží studenti vědy, techniky nebo matematiky.” To není tak úplně přesné. Je potřeba si uvědomit, že oba tyto tituly jsou dost flexibilní. Na London School of Economics (LSE) lze získat MSc Historie a Mezinárodní VztahyMSc Politologie pak lze získat například od University of Copenhagen. To se dost liší od matematiky nebo techniky. Politické vědy spadají pod sociální vědy, přesto lze získat MSc. Dále lze také například získat MA Biologie na American University ve Washingtonu. Z mého pohledu ten rozdíl spočívá hlavně v orientaci titulu na praxi a studium. Pokud se hlásíte na Politické vědy a rozhodujete se mezi MSc a MA, musíte se zamyslet nad tím, co byste chtěli po škole dělat. MSc je víc orientovaný na policy analysis, kdežto MA je spíše teorie a příprava na Ph.D.

Další je délka studia. Je pravda, jak článek tvrdí, že většinou magisterské studium v UK trvá jeden rok. Není to ale pravidlem! Magistr může trvat jeden nebo dva roky a to platí jak pro UK tak pro USA. Záleží to na programu a na orientaci programu. Pokud se přihlásíte na program MSc orientovaný na policy analysis, může trvat jeden rok. V USA většinou dva. Pokud ale chcete na Ph.D., magistr vám většinou zabere 2 roky.

Tou nejdůležitější částí je pro mě příjímací řízení. Pokud existuje univerzální pravidlo, tak je to zjistit si požadavky pro každý program individuálně. Požadavky se mohou radikálně lišit pro ten stejný program na dvou jiných školách a nemusí to být škola v UK a škola v USA. V článku jsou uvedeny příklady požadovaných materiálů pro zvážení přijetí ke studiu v UK a USA. Je pravda, že to celé řízení není jednoduché. Je to strašná nálož práce a příprava na zkoušky může zabrat měsíce. V článku se sice nemluví v detailu o rozdílech mezi UK a USA, ale já myslím, že takový obecný přehled by se hodil. Většinou se všude požaduje:

  • výsledky z bakaláře
  • testy z angličtiny (pokud nemáte bakaláře z anglicky mluvící země)
  • doporučení (1-4)
  • úryvek z eseje
  • CV
  • osobní prohlášení (proč chcete do toho programu atd.)

Dále se hodně mluví o GRE/GMAT nebo publikacích. To se ale hodně liší. Vezmu si příklad z MPA (Public Administration) na Columbii a MPP (Public Policy) na Oxfordu. Hodně podobné programy, dost jiné požadavky. Na Columbii je kromě všech těch věcí nahoře potřeba mít 3 doporučení, testy z GRE/GMAT a dva druhy CV. Na Oxfordu ale testy GRE/GMAT nepotřebujete vůbec. Musíte mít GPA nad 3.8 (časký průměr 1.2 a lepší), 3 doporučení, interview, ukázat, že chcete sloužit veřejnosti a mít zkušenost alespoň rok či dva v oboru. Tím se hodně věcí mění. Proto je důležité si opravdu důkladně přečíst, co se vyžaduje do jednotlivých programů. Požadavky se mohou lišit i pro programy se stejným jménem a jediným rozdílem v MA vs. MSc.

Totální scam je, že musíte mít publikace. V článku se uvádí “výtažek z písemné práce (publikovaný odborný text nebo jeho část, pozn red.)” jako jeden z požadavků na Stanford do programu East Asian Studies. To ale není pravda. Není vůbec lehké něco publikovat, z velké většiny publikují jen Ph.D lidé. Proto se to od kandidátů na MA/MSc neočekává. Pokud ale publikaci máte, je to obrovskou výhodou a proto jsem se rozhodl, že se spolužákem zkusíme publikovat během příštího roku. Snad poslední věcí, na co si dávat pozor jsou podmínky přijetí pro ty, kteří na dané škole už studovali bakaláře a pro ty, kteří se hlásí z jiné školy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *