O škole

Soka University of America, zkráceně SUA, se nachází v městečku Aliso Viejo v Kalifornii (asi hodinu na jih od Los Angeles a hodinu na sever od San Diega). Škola leží na kopci a okolo ní se rozléhá přírodní chráněná oblast Aliso and Wood Canyons Wilderness Park. 8 mil vzdušnou čarou přes tento kaňon leží pobřežní město Laguna Beach. Autem se tam ale jede skoro 20 mil, protože musíte objet ten kopec.

Kampus školy, kaňon a přilehlé město Laguna Beach
Kampus školy, kaňon a část přilehlého města Aliso Viejo. V dálce lze vidět Laguna Beach a napravo nahoře známý Newport Beach.

Samotná škola má ve srovnání s velkými státními školami (jako je UCLA) menší kampus, po cestě měří jeden okruh okolo kampusu přesně jednu míli (1,6 km). Školu navštěvuje asi 500 studentů, ze kterých asi 40% (nejvíc ze všech univerzit v USA) pochází z celého světa. Studenti bydlí na kolejích, stravují se ve školní kafeterii (3 jídla denně), mají k dispozici sportovní zařízení (tělocvična, 3 posilovny, fotbalové hřiště, atletický “stadion”, plavecký bazén (který splňuje olympijské normy), 6 tenisových kurtů, 5 squashových hřiští či rehabilitační centrum – pouze pro sportovce), můžou chodit téměř zdarma na koncerty či představení do Soka Performing Arts Center a mají k dispozici Soka Shuttle (doprava), který je zaveze kamkoliv (a téměř kdykoliv) v okruhu 5 mil. Celý kampus je hlídán security službou.

Adminstativní budova školy
Administrativní budova školy

Studenti se můžou připojt k jednomu ze sportovních týmů na škole: fotbal, plavání a potápění, atletika a cross country (běh na dlouhou vzdálenost). Všechny sporty mají jak mužský tak ženský tým. Hodně studentů to alespoň zkusí, jelikož je to dobrá možnost, jak případně získat stipendium navíc. Já bych bez stipendia z fotbalu na této škole nejspíš nebyl.

Akademicky je na tom škola velmi dobře. Tento názor si zastávám už jen proto, protože absolventi SUA chodí i na ty úplně nejlepší školy v USA i ve světě studovat magistra či později získat doktorát. Přehled škol, kam absolventí chodí:

•  Harvard
  •  Vancouver Film School
  •  Trinity College, Dublin
  •  Minzu University, Beijing

A to ani nejsou všechny. Spolužáci z USA, kteří narozdíl ode mě měli tu možnost obhlídnout i jiné školy ve Spojených státech předtím, než si zvolili SUA, mi řekli, že je Soka akademicky srovnatelná s tzv. “Ivy Leagues” a navíc zde není taková soutěživá atmosféra. Naopak, každý podporuje každého.

Jeden z mých kamarádů (Ital), který právě odgraduoval, šel studovat politologii na London School of Economics. Další známá (původem z Malaisie) bude od příštího roku studovat Ekonomii na Yale University. Vím i o jedné holce, která se chystá zahájit magisterské studium na Copenhagen School of Business.

Naše škole je tzv. Liberal Arts college. To znamená, že nehledě na to, jaké předměty si vyberete, všichni musí ve čtvrtém ročníku napsat “bakalářku” a dostanou Liberal Arts diplom, tedy všeobecné vzdělání. Jenže na předměty, které si zvolíte, hledí vaši budoucí zaměstnavatelé a hlavně vysoké školy, kam se potom hlásíte na magistra. Takže to podle mě není žádná prohra. Naopak, tyto typy škol jsou proslulé tím, že jejich absolventi mají vynikající komunikační schopnosti (psaní, mluvení, prezentace), jsou skvělí “řešiči” všelijakých problémů a jsou velmi dobře jazykově vybaveni, tj. ovládají alespoň 3 cizí jazyky. Navíc, SUA vyjde průměrného studenta mnohem levněji než ostatní školy, protože nabízí celou řadu stipendijních programů.

Na SUA si studenti musí ve třetím ročníku zvolit “koncentraci,” takže tam nějaké zaměření je. SUA nabízí:

• Mezinárodní studia
  • Enviromentální studia
  • Socio-behaviorální studia
  • Humanity

V rámci této koncentrace pak studenti pokračují poslední dva roky (bakalář tu trvá 4 roky, ne 3) a musí si taky zvolit určité množství odpovídajících předmětů v tomto “oboru”.

Sám ještě nevím, jestli bych chtěl dál pokračovat se studiem po SUA, ale to si snad rozmyslím už brzy! Uvědomuji si ale, jaké mám velké štěstí studovat na myslím si akademicky velmi dobré škole a to za minimální “poplatky”. Ostatní studenti z ČR, kteří se vydali podobným směrem jako já, pro to museli na gymnáziích mít samé jedničky a poctivě se vše učit nazpamět (snad tedy kromě matematiky, i když…). Já jsem měl to štestí, že jsem se dostal na skvělou školu i po tom, co jsem se na gymplu na školu moc nesoustředil. I to mě motivovalo a stále motivuje v tom, abych ze sebe na nové škole vydal maximum.

Více fotek najdete v galerii a více info najdete zde:

Cena za rok

Finance, stipendia, atd.