2. rok (sophomore year 2015/2016)

Článek v HN: “Hroutí se anglosaská páteř světa”

Nechci, aby se tento blog změnil na kritiku médií, ale nedá mi to spát, když čtu články jako je tento z Hospodářských novin. Titulek říká “Hroutí se anglosaská páteř světa,” což samo o sobě říká dost věcí o autorovi. Jen v krátkosti: dnes mi přijde totálně přitažené za vlasy hlásat, že pokud “ztratíme” dalšího spojence ze západu, bude zle. Hlavně v duchu anglosaské kolonizační historie a suprematismu bělochů, kterou tato kultura historicky obsahuje.

První směšná věc v tomto sloupku je hned první řádek. Autor říká, že pokud “uteče” i USA, budeme tam, kde jsme byli před kdoví kolik desetiletími. Jen tak mimochodem, nedává absolutně žádný smysl, že by USA opustily NATO nebo odpojily vazby od EU. Protože USA tyto spolky v podstatě vytvořily a nadále hrají důležitou roli v zahraniční politice USA, o které autor asi moc nepřemýšlel za hranice toho, co slyšel na TV Nova. Dále nechápu, proč, tak jak to je s Británií, autor tolik přehání důsledky jakéhokoliv osamostatnění se z vazeb na USA. V žádném případě nepodporuji nějaký extrémní pohled či orientaci směrem na Moskvu, nicméně mi přijde dost absurdní pro nic za nic skákat jak USA píská. V této jedné oblasti se mi Zeman líbí, nedá si nic diktovat (to ostatní je druhá věc, křupan jeden!). Jakmile se trošku vzepřete USA, hned se objevují články o resurekci komunismu v ČR nebo o tom, jak jsme zapomněli na 1989! Pravda, ekonomika a bla bla bla. To už je argument, kterému se smáli prarodiče.

Ten vtip o kandidátech na prezidenta/ku USA se mi líbí! Trump je podlě mě klaun, Sanders je dost zajímavý, možná až moc radikální na to, jak to bylo v USA v posledních 100 letech a Clinton je mi k smíchu. Proč? Protože lže tolik co Trump (i když ne tak strašně hloupě) a protože jestli vyhraje, nic se v USA nezmění. Patří mezi ten stejný establishment jako její manžel, George W. Bush atd. Sponzorují ji velké banky a ona o socio-ekonomických nerovnostech radši ani nedutá.

Dále autor píše:

Něco se v Americe děje, nikdo přesně neví co a to nás znepokojuje. Přitom ropa je na nejnižších cenách od roku 2009, díky horizontálním vrtům se USA zbavily závislosti na arabských ropných velmocech, masivním nasazením dronů umírá ve vojenských operacích čím dál tím méně Američanů a nezaměstnanost je na pěti procentech.

No nevím teda, jak ho napadlo asociovat nízké ceny ropy s nějakým pozitivním vývojem. Ekonomicky je to nic moc a například aerolinkám to zdvihá profit jako blázen, ceny letenek jsou stejné a jejich ekonomická moc roste s růstem profitů. Další věta je taky sporná, jelikož USA se samo neuživý s ropou, kterou doma vrtají. Mají jí dost, ale šetří. Tu, kterou teď vrtají, se snaží rafinerovat levněji, není to ta stejná ropa jako z UAE. Dále nezaměstnanost. Pravda, ale to znamená, že většina je na minimální mzdě a tím pádem nemůže ani platit nájem. To je smůla. No a chuťovka nakonec – drony! Bum! To je paráda, pilot v Texasu si objedná doručení hamburgeru do buňky z plechu s klimatizací (v Texasu nejspíš fazole a steak) a střilí po lidech jako v Call of Duty. Trefí 14-tiletého kluka, co si hraje s balonem za školou a maminku, která se snaží proběhnout městem plným trosek domů zpět k dětem. “Uh, sorry I guess?” Čím dál méně Američanů umírá, čím dál více se jich vrací s psychikou v kýblu a čím dál více se piloti z Texasu netrefí. Dnes ráno jsem na Novinky.cz četl článek o tom, že zatím drony zabily přes 120 civilistů.

Tak pan autor si snad už utřel pusu od Americké čokolády. Jen mě to někdy totálně rozhodí jak lidé akceptují pohledy na věci bez jakéhokoliv kritického přemýšlení. A to mám HN docela rád!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *