2. rok (sophomore year 2015/2016)

Článek o racionalitě Britů při rozhodování o Brexitu

Četl jsem si Hospodářeké noviny a narazil jsem na článek o Brexitu od studenta na University College London Jána Michalčáka. Ján v článku napsal:

“Vědce nemusí argumenty pro brexit uspokojovat. Bude chtít rozebírat jejich racionální základy, analyzovat nabídnutá data a podle nich se rozhodnout. Problémem ovšem je, že zdaleka ne všichni Britové jsou vědci. Málokdo komplikované struktuře EU opravdu rozumí. A i kdyby se průměrný Brit měl chuť informovaně, zcela racionálně a bez emocí rozhodnout, těžko má na vzdělání se o fungování unie dostatek času. Oficiální kampaň před referendem běžela zhruba tři měsíce a bylo by naivní očekávat, že za tu dobu zvládne nastudovat to, co se na zdejších univerzitách probírá tři a více let. Z tohoto pohledu tedy není určitý sklon k rozhodování na základě emocí překvapivý. Data, podle kterých by se Britové mohli racionálně rozhodnout, jsou buď těžko srozumitelná, nebo těžko dostupná.”

Podle Jána je to všechno o emocích. Plně s tím souhlasím. Mohokrát se sám přistihnu, jak nadávám na určité lidi v politice a nemám pro to dostatečný racionální podklad. Proto si ale myslím, že to není vůbec nic nového. Lidé se vždycky rozhodovali emocionálně a nejspíš to tak ještě dlouho bude. Pokud průměrný člověk pracuje od 8 do 4 nebo 5 odpoledne, vyzvedne děti ze školy, jde na úřad si něco vyřídit, cestou se zastaví v obchodu pro nákup a pak doma poseká trávu, zůstanou mu tak 2 nebo 3, maximálně 4 hodiny ze dne, kdy může být produktivní. Nejspíš si zapne televizi nebo rádio, udělá si něco na večeři a chce si odpočinout. Málokdo má dneska čas a energii na samostudium politických systémů. Ať už se jedná o cokoliv, věřím, že emocionální rozhodování je na místě 99 procent času, ne jenom v případě Brexitu. Pokud někdo věnuje řekněme hodinu denně politice/ekonomii, nejspíš to pochází z novin a televize, odkud ovšem nedostanete objektivní pohled na věc. Souhlasím s Jánem v tom, že bez studia na univerzitě či intenzivního samostudia rozdílných materiálů se nedá formulovat dobrý objektivní názor. Myslím si ale, že to není jen Brexit. Pro mě je to skoro jakékoliv veřejné rozhodnutí.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *