3. rok (junior year)

Cesta do Singapuru a Malajsie

Tak jako minulý rok i letos se mi poštěstilo a mohl jsem jet na 12 dnů někam do zahraničí. Letos jsme jeli do Singapuru a Malajsie, kde jsme strávili celkem 12 dní a studovali “multikulturalismus.” Obecně, obě země jsou charakteristické mixem své populace a kultur, které s tím přicházejí. Jsou tam lidé původem z Číny, Malaysie, Indie a “ostatní.” Každá skupina má svůj jazyk (dále se to komplikuje různými dialekty jako Hakka, Hokkien nebo Cantonese v čínštině) a zvyky. Problém je v tom, jak se s tím tyto země vyrovnávají.

Singapur má obecně “lehce autoritativní” vládu, ve které jedna strana (PAP) tvoří absolutní většinu a nechce nikoho pustit k moci. Na druhou stranu, tato strana si nevede vůbec špatně. Ekonomicky je na tom Singapur excelentně, plně zaintegrovaný do globální obchodní a kapitálové sítě. Veřejná politika co se týče jazyka (oficiální jazyky jsou angličtina, čínština, malajština a tamilština), víry a kultury obecně je docela slušná a nikoho zas tak moc nediskriminuje (výhody mají lidé původem z Číny). Alespoň ne tak jako Malajsie, kde se mluví Malajsky a dokonce tam mají oficiální zákony, které dávají privilegia etnickým Malajcům (a původnímu obyvatelstvu, všem se pak říká Bumiputera). Ekonomicky se zlepšují, ale pořád nic moc. Oficiálním náboženstvím je Islám (ne radikální, Malajsie má striktní program proti terorismu a radikálnímu Islámu). To je problém, protože kdo není mezi Bumiputera populací je okamžitě ven ze hry. To zajišťuje dlouhodobá nadvláda strany UMNO.

Studovali jsme teda ty politické hrátky. Museli jsme být hodně opatrní, protože obě země se s těmi, co otevřeně rýpou do politiky moc nepářou… Ale náš profesor to všechno dobře znal a celkově to byl vynikající trip. Odkaz na náš blog, kde se dá najít víc informací, fotky a detaily o každém dni, je tady: https://thesingaporemalaysialc.wordpress.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *