1. rok (freshman year 2014/15)

Americká pozitivita

Jedna věc, kterou jsem se v USA naučil, je být pozitivní. Potom, co jsem se vrátil po roce domů, pozoruji většinu lidí u nás jak si pořád na něco stěžují: všechno je špatně, moc horko, moc zima, něco je moc těžké, něco je nemožné, je to vina všech ostatních, jenže on má toto a já ne (a proto on uspěl a já ne), nemám dost času, nemám peníze/nemám bohaté rodiče (a proto nemůžu udělat toto a tamto), nemám vlivné známé (kteří by mi něco zařídili) a i vzduch je tu nějak těžký, no prostě nic se nedá!

Jen velmi málo lidí v USA sdílí takový názor na problémy, které nás všechny v životě potkávají. Musím se přiznat, že i já jsem přijel a byl jsem trenérem na fotbale označen jako tzv. „moaner“ (fňukač!). „Jaro, quit complaining! I hate moaners!“ (Přestaň si stěžovat, budem makat! Nesnáším fňukání!). To říkával. No a tak jsem prostě nadobro přestal. Když se mi někdy hlavou prožene negativní myšlenka, třeba i když mi někdo nedá na silnici přednost nebo když se na něco dřu a ono se to prostě nedaří, napomenu se a prostě přestanu fňukat! Nejen ve sportu, ale i ve škole a všude. Vždy, když narazím na nějaký problém. Někde jsem viděl tento citát: „Ten problém není ten problém. Ten problém je tvůj postoj k tomu problému.“ Docela to vystihuje způsob, jakým tady většina lidí myslí. A mě se to líbí. Pozor, život tu ale taky není nijak lehký, zvlášte pro imigranty a „low-income“ rodiny.

Možná je to celé jen můj osobní názor a nemusí to tak být, ale já to tak vidím. Místo jmenování 10 důvodů, proč něco nejde, lidé hledají cestu, jak to jde.

"Připomínka," která byla na stole prezidenta Ronalda Reagana
“Připomínka,” která byla na stole prezidenta Ronalda Reagana

 

 

1 Comment

  1. Super, krasny clanok a ja len mozem s tym suhlasit. Ludia su tu pozitivni a nefnukaju nad kazdou vecou ako sme zvyknuti my na Slovensku alebo Cechach. Ked som zila v Ohiu tak tam som bola len medzi americanmi a citila som sa tam uzasne. Neskor som sa prestahovala do Chicaga a tu som hned pocitila zavan europy. Pracujem v jednom polskom nabytkovom obchode, a pozitivnych a usmiatych ludi stretavam tak dvoch z desiatich. I za to som vemi vdacna a hlavne sa snazim vniest do prace a spolocnosti pohodu a viac pozitivnej nalady a nadhladu 🙂
    Dakujem za krasny clanok 🙂
    Jolka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *